AVE ART Ostrava>SSUŠ>Mezinárodní odborné stáže>Španělské umělecké techniky

Španělské umělecké techniky

Projekt "Španělské umělecké techniky" 2018-1-CZ01-KA116-046962

Escuela de Arte de Sevilla se nachází v pavilónu Chile v rámci Ibero – americké expozice v roce 1929, architekt byl Juan Martinez Gutierrez, jednalo se o prezentaci kultury a umění v Chile. Plaza de Espaňa prezentovala španělskou kulturu, architekt Aníbal Gonzáles.

Žáci během 3 týdenního pobytu (26. 1. - 16. 2. 2019) měli možnost studovat v ateliéru mozaiky Taller de mosaico pod vedením učitelky la profesora Carmen Chincolla a v ateliéru nástěnných technik Taller de aplicaciones de murales pod vedením učitele el profesor Manuel Léon Alpresa.

Taller de Mosaico  - nabízí jako jediný ateliér v Andalusii studium tradiční tvorby mozaiky, stejně jako se tvořila v antice. Ve Španělsku existují pouze 2 ateliéry mozaiky – v Seville a v Madridu. V tradiční antické mozaice se pracuje s 2 postupy – opus tesselatum a opus sectile, kde se používají drahé kameny a mramor. V ateliéru se rovněž pracuje s technikou trencadis, ta je ovšem již z 20. St tzv. katalánský modernismus (Barcelona).

Žáci měli možnost se seznámit s historií mozaiky v rámci exkurze do římského města Italica, 7 km od Sevilla. Italica vznikla 206 př.n.l. Spatřit můžeme  kompletní římské město včetně vydlážděných ulic s mozaikami. Nejstaršími dochovalými pozůstatky jsou menší lázně a divadlo pro tři tisíce diváků, obě pocházející ještě z předhadriánovské epochy. Navštívit můžete také místní lepší čtvrť s drahými domy, dodnes vyzdobenými mozaikami, s širokými ulicemi a přístupem k vodovodu. Podle výzdoby dnes nesou domy názvy, takže můžete vejít třeba do Domu s Neptunovými mozaikami, Domu s ptačími mozaikami nebo Domu s planetárními mozaikami.

Taller de aplicaciones de murales – nabízí studium tradičních technik – fresco, seco, vitráže las vidrieras a tvorba ručně malovaných kachlí tzv. technika cuerda secca. Tuto techniku tvořili i naši žáci. Jedná se o aplikaci barevných glazur na keramické povrchy. Technika se používala v Osmanské říši, v Asii, ale také v Mexiku.

Žáci v rámci exkurze měli možnost vidět tuto techniku v Plaza de Espaňa. Je to tradiční způsob zpracování malby na kachle, kde se používají arabské ornamenty (maurský vliv v Andalusii od 8.st.)


Výlety v rámci Erasmus+

Málaga – je přístavní město na jihu Španělska. Žáci měli možnost navštívit rodný dům a muzeum světově známého malíře Pabla Picassa. Také Alcazabu, což je maurská pevnost z 11. století, nachází se zde ruiny římského amfiteátru.

Tarifa a Gibraltar – zde jsme navštívili římské ruiny Baleo Claudia ve městě Bolonia, 15 km od města Tarifa v oblasti Tarifa. Je to strategické místo – spojnice mezi Evropou a severní Afrikou. Přes moře lze vidět pobřeží Maroka. Město pochází z 2. st, př.n.l., nachází se zde amfiteátr a bazilika.

Gibraltar je zámořské území, je součástí Velké Británie. Naleznete zde vše, co je typické pro UK, typické puby, fish and chips, červené telefonní budky, double-decker bus. Velmi typická je gibraltarská skála, kde je možnost se dostat pomocí lanovky na její vrchol, kde žijí opice – Makak magot nebo také magot bezocasý, jde o jedinou opici, jež se přirozeně vyskytuje v Evropě.

Cádiz – je přístavní město, spojnice s novým světem z 15.st., 1492 odtud Kryštof Colombus vyplouval na svou 2. zaoceánskou plavbu. Nachází se zde také barokní katedrála, kterou měli studenti možnost navštívit a archeologické muzeum s římskými památkami. Rovněž jsme navštívili nejoblíbenější pláže Playa de la Caleta a Victoria.





Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny